úterý 14. února 2017

Nerozumíme si. Jako bychom mluvili každý jiným jazykem...


"Přijde z práce a sedne si k počítači. Nemluví. A večer? Zase jsme doma sami a ticho... Kdo to má vydržet? Když jsme někam pozvaní, abychom se pobavili s přáteli, odmítne. A když už jde, sedí tam jako zařezanej," stěžují si často partneři introvertů.

A co na to druhá strana, jak vidí svůj protějšek, extroverta? "Pořád někde lítá. Každou chvíli je u nás návštěva, nemám klid si ani přečíst noviny. Všichni dokola probírají spoustu nepodstatnejch věcí. Copak nemůžeme být chvilku sami a v klidu?" 
 
Introverti a extroverti. Dva typy, dva světy. Nerozumí si? Je jejich jazyk a životní styl natolik rozdílný, že soužití takového páru připomíná častěji očistec než ráj? Jak řešit vtah, kde je každý jiný? Vždyť právě to, že on byl jiný, ji tolik přitahovalo...


Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je váš partner introvert nebo extrovert? Snažili jste se přizpůsobit jeho temperamentu? Pochopit jeho jednání? Není to jednoduché. Pokud žijete ve vztahu introvert - extrovert, je často velice důležité si rozdíly těchto typů uvědomit.

Psycholog Carl Jung a mnoho dalších tvrdili, že každý jedinec se snaží být "úplným člověkem". Tedy, že každý hledá jako životního partnera svůj protiklad, který doplní to, co jednomu chybí. Proč ne? Jen potom zvládnout v páru komunikaci a nevytvořit tzv. komunikační propast. A to není jednoduché.

„Ano, tyto dva typy jsou k sobě opravdu vzájemně přitahovány - v přátelství, v obchodu a zejména v milostných vztazích. Tyto páry si mohou užívat báječné vzrušení a vzájemný obdiv, pocit, že jeden druhého doplňuje. Jeden má sklon naslouchat, druhý hovořit. Jeden je citlivý na krásu, ale současně též na palčivou kritiku okolí, zatímco druhý vesele tančí životem, dnem za dnem,“ uvádí autorka bestselleru Ticho Susan Cain.

"V každém vztahu občas dochází ke konfliktům. Většina z nich je způsobena právě tím, že jsme odlišní. Že máme jiné potřeby, očekávání a zkrátka máme jiné osobnosti a jiný temperament. John Gottmann na základě svých výzkumů o vztazích došel k tomu, že délka vztahů a manželství je závislá na tom, jak jsou partneři schopni zvládat konflikty, které pramení právě z rozdílnosti. Proto je základem všeho tolerance a umění nebrat si partnerovy reakce jako útok na naše potřeby a hodnoty," vysvětluje socioložka Soňa Hoffmannová, která se v současné době zaměřuje v projektu TestyTesty na vztahy introvertů a extrovertů.

Americká psycholožka a spisovatelka Marti Olsen Laney ve své knize Jste Introvert? nabízí pět rad, jak zlepšit komunikaci a zvládání konfliktů ve vztahu, kde je jeden introvert a druhý extrovert.

  1. Vyzkoušejte si vzájemně své “brýle”. Základem je pochopit, že se každý díváme na svět odlišnými brýlemi a že ten náš pohled není jediný správný. Pak se budeme moct lépe vžít do partnerovy kůže. 
  2. Smiřte se s konfliktem a zkuste ho lépe řešit. Žádný vztah není bezkonfliktní a i konflikt je důležitý pro seberozvoj. V tuto chvíli je nejpodstatnější zformulovat, o čem vlastně konflikt je a vyslovit svůj názor. Poté zkusit zaujmou partnerovo místo a snažit se pochopit jeho situaci. Dále už jen vyhledávat, kde lze ustoupit a najít kompromis, který oběma bude vyhovovat. 
  3. Překleňte komunikační propast. Zkuste se naučit mluvit jazykem svého partnera. 
  4. Střídejte se v tom, kdo si prosadí své. Ustupte, i když budete mít pocit, že by to měl udělat ten druhý. Věřte, že se vám ústupek časem vrátí ústupkem partnera. 

Važte si svých rozdílů. Kdybychom všichni byli stejní, svět by byl jedna velká nuda. Uvědomte si, proč se svým partnerem jste. Možná zjistíte, že jsou to právě ty rozdílnosti, které milujete.

Stále ještě nevíte, jestli jste introvert nebo extrovert? Nevíte, kde se na pomyslné škále introverze - extroverze pohybujete? Vyzkoušejte TEST, kde se dozvíte o sobě spoustu zajímavých informací.


Zdroje:
Cain Susan, Ticho- Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit
Lanyová Marti Olsen, Jste introvert?


Monika Kleinová
www.testytesty.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat